Ana içeriğe atla

usb disk kullanım sorunları

 Günümüzde usb üzerinden disk(flash/mc/ssd/normal disk vs.) kullanmadan yapamıyoruz. Durum böyle oluncada zaman usb  bağlantı kaynaklı sorunlarda oluşuyor.

usb kablo bağlantırlarını yaparken olabilecek hareketlerin usb disk kullanımını olumsuz etkilemek için usb disk kullanmaya başlama süresini biraz bekletmek(diski taktıkdan sonra sabit bir yere koymak gibi nedenlerden kaynaklanan) gerekebilir.

Durum böyle olunca bende usb taktıktan 10 saniye sonra sistemim usb diski kullansın istedim ve aşağıdaki ayarı yaptım.


[root@g15 ~]# cat /etc/modprobe.d/usb-storage.conf
options usb_storage delay_use=10

Bu işlemden önce usb_storage kullanılmaya başlandıysa bağlı aygıtları kullanım dışı bırakıp, rmmod usb_storage  && modprobe usb_storage işlemini uygulamamız gerekir.

Bu adımdan sonra usb göründükten 10 saniye sonra usb disk kullanımı başlayacaktır.

10 sn. mola :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ttnet tilgin hg1332 modem(router) kablosuz özelliğini güçlendirmek

Bu gün ttnetin hediyesi olan tilgin yönlendiriciyle biraz oynayayım dedim Matkap, ve rg316-rp-sma kablo alıp cihazın kapağını tekrar açtım. Matkapla usb çıkışın yanına bir delik açarak kaployu taktım. Sonra elimdeki antenlerden ikiti tanesini takıp test ettim. . Bu iki antenin, gözle farkedilir derecede sinyalleri kuvvetlendirdiğini fark ettim.. Normalde bu cihaz ile evin iki en uc noktaları arasında haberleşme olmaz iken şimdi en kör iki uç arasında sorun olmadan kablosuz kullanılabildiğini gördüm. Arada 4 tane kuvvetli beton duvar mevcut. Deneme bitti, tilgin rafa kalktı yine. Her nekadar ben bu cihazı kaldırsamda, kullanmak zorunda olan arkadaşlar, bir kablo ve ikitane anten takarak her herde kullanabilirler. İyi eğlenceler.

systemd kullanan linux sunucularında servislerin kullandığı limitlerin ayarlanması

Kullandığımız güncel linux dağıtımlarının hepsi neredeyse systemd kullanıyor ve servislerimizin limitleri, özellikle redis/apache/nginx/php gibi, standart ayarlarda olursa zaman zaman keyfimisi kaçırabiliyor. Bundan dolayı varsayılan sistem limitlerine takılmamak için limitleri artırabiliriz. Örnek olarak redis servisi ile ilgili limiti artıralım. systemd ayar dosyasına ekleyebileceğimiz parametreler, LimitCPU=, LimitFSIZE=, LimitDATA=, LimitSTACK=, LimitCORE=, LimitRSS=, LimitNOFILE=, LimitAS=, LimitNPROC=, LimitMEMLOCK=, LimitLOCKS=, LimitSIGPENDING=, LimitMSGQUEUE=, LimitNICE=, LimitRTPRIO=, LimitRTTIME= These settings set both soft and hard limits of various resources for executed processes. See setrlimit (2) for details. Use the string infinity to configure no limit on a specific resource. Table 1. Limit directives and their equivalent with ulimit ┌────────────────┬───────────────────┐ │Directive │ ulimit equivalent │ ├────────────────┼───────────────────

Linux tabanlı bir sistem kurulumu yaparken nelere dikkat etmeliyim

Linux tabanlı bir işletim sistemi kurulurken, ilerleyen zamanlarda sorun çıktığında çözülmesini kolaylaştırmak veya sorunun etkisini azaltmak için genel amaçlar için kurulumu yapılacak sistemlerde  dikkat etmemiz gerekenler; 1. lvm'siz  bir sistem düşünmemek gerekiyor(istisnalar hariç) 2. işletim sistemimiz btrf dosya sistemini destekliyorsa, root bölüm için btrfs kullanılmalı ve snapper aktif olacak şekilde ayarlanmalı.  Diger bölümler(home vs.) xfs olmalı. 3. boot bölümüne 1GB alan ayırın. Bu çok büyük gibi görünsede, bir kaç yıl sonra, eski kernellerin otomatik temizlenmemesinden(genelde unutulur) dolayı, fazla değildir. Şayet gönün birinde boot dolur ve güncellemede kernel güncellemesi yarım kalırsa, sistem yeniden başladığında başınız ağrıyabilir. 4.  /var, /var/log, /tmp ve home bölümleri  ayrı bir lv içinde tutulmalı.      Bu şekilde kullanım, kontrol edilip temizlenmeyen günlük veya geçici dosyaların sistemi çalışamaz hale gelmesi olasılığını azaltır, en azından log dizini